Arjelle kunnianpalautus

0

Tässä lehdessä on juttu Kyrössä työskentelevästä kosmetologista, jonka elämänasenteesta kannattaa ottaa oppia. On helppo allekirjoittaa ajatus, että hyvä elämä koostuu hyvästä arjesta, koska suurin osa elämästä on arkea.

Jos koko vuosi kuluu kesälomaa odotellessa, suurin osa vuodesta valuu hukkaan. Tai jos töissä vain odottaa työpäivän loppumista, suurin osa päivästä valuu hukkaan.

Uutisoinnissa törmää usein erilaisiin huippu-alkuisiin sanoihin. On huippuosaajaa ja huippuyliopistoa. Taloudesta on tullut uusi uskonto ja kilpailussa pärjääminen edellyttää, että on parempi kuin muut. Moni saattaa tuntea epäonnistuneensa, jos ei ole huippu-jotakin. Kuitenkin suurin osa ihmisistä on ihan tavallisia yksilöitä, jotka elävät ihan tavallista arkea. Jos osaa nauttia tavallisesta arjesta, elää aika hyvää elämää.

On tärkeää oppia tuntemaan, mikä tuottaa itselle iloa ja mikä ei. Arjesta nauttiminen voi olla hankalaa, jos merkittävä osa päivästä kuluu sosiaalisessa mediassa, jonka annista suuri osa koituu huippuhetkistä. Sovellusten aggressiiviset algoritmit luovat vääristyneen maailmankuvan. Jos erehtyy katsomaan videon laskuvarjohypystä vaikkapa naamakirjan videovirrasta, saa pian käsityksen, että puolet ihmiskunnasta hyppää alituiseen laskuvarjolla.

Sosiaalinen media luo valtavasti sosiaalisia paineita. Hyvän arjen etsimisen voikin aloittaa laittamalla puhelimen taskuun ja suuntaamalla luontoon. Tutkimustenkin mukaan sosiaalinen media lisää pahoinvointia ja luonnossa liikkuminen vähentää sitä.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän