”Parempi haista bensalta kuin vanhalta viinalta” – Rompetori tarjoili silmänruokaa harrasteautojen ystäville

0
Pontiac Firebird vai Chevrolet Camaro? Tämä oranssi menopeli on entisajan hybridi, sillä autossa on osia molemmista. Sähkömoottoria vuoden 1967 Firebird-Camarossa ei sentään ole, mutta yli 500 hevosvoimaa perinteistä bensavoimaa kylläkin. Kuva: Tuomas Honkasalo

AURA. Auran Nuortentalon pihamaa täyttyi Rompetorin ansiosta lauantaina monenmoisista kulkupeleistä. Rompetorin kiinteäksi ja yleisöä kiinnostavaksi osaksi on muodostunut harrasteautot ja -kulkuvälineet.

–Yhä enemmän tämä tapahtuma on myös koko perheen tapahtuma. Meillä on ensimmäistä kertaa mukana myös pomppulinna. Silti ihan perinteinen rompemyynti ja -etsintä on suurelle osalle ykkösjuttu, kertoi Rompetorin järjestäneen Auranmaan mopedi- ja ajoneuvoharrastajat ry:n (Ama ry) puheenjohtaja Mika Kavander.

Harrasteautoparkissa autot vaihtuivat päivän mittaan jonkin verran, sillä monet olivat tulleet harrasteautoilla asioimaan rompetorilla tai makkarakioskilla. Osa autoista oli tuotu koko päiväksi näytille.
(Juttu jatkuu kuvagallerian jälkeen.)

Aatu Johansson oli valikoinut laajasta harrasteautovalikoimastaan näytille kaksinaamaisen, räyhäkänoranssin Chevrolet Camaron, joka olikin oikeasti Pontiac.

–Tämä auto oli tullut kontintäytteenä Suomeen ja ajautunut akaalaisen autokorjaamon pihaan seisomaan kuusen alle, kertoi Johansson.

–Tämä on ollut aikanaan yli 500 hevosvoimansa kanssa Jenkeissä kilpa-autona. Se oli mälläytty jossain kisassa aika pahasti keulasta. Tämähän on siis oikeasti Pontiac Firebird, mutta Firebirdin alkuperäiskeulat ovat vissiin olleet niin kalliita, että tähän onkin laitettu Camaron keula, Johansson selvensi auton mielenkiintoista historiaa.

Johanssonilla ja hänen tallillaan on useita harrasteautoja. Harrastus on vienyt mennessään, mutta kotijoukot ovat silti kuulemma tyytyväisiä.

–Olen itse perustellut sen vaimolle niin, että parempihan sitä on haista bensalta kuin vanhalta viinalta, Johansson virnisti.

Kävijöiden oli mahdollisuus siirtyä Camaron vauhdeista suoraan Valmetin vakauteen, kun suuntasi askeleensa traktoriparkkiin. Joonas Karppisen Valmet 702 vuodelta 1974 kiilteli hieman rustiikkisemman kaverinsa vieressä.

–Käyrän avovankila sai viime vuonna uusia traktoreita ja he myivät pois kolme vanhaa, joista tämä oli yksi. Täällä kylän vanhat miehet ovat pohtineet, että traktori on todennäköisesti ostettu sinne samaisena vuonna 1974, sillä silloin avovankila aloitti toimintansa, Karppinen kertoili.

Karppinen on tehnyt traktoriin käyttöentisöinnin, ei alkuperäisentisöintiä.

–En ajatellut tätä ajaa olohuoneeseen koristeeksi, vaan ottaa ihan käyttöön, vaikka Kavanderin Mika ehdottikin, että tämä olisi sunnuntaiajeluun ja pitäisi anoa vaimolta lupa toiseen traktoriin, joka olisi sitten käyttöä varten, virnisti Karppinen Kavanderin myhäillessä vieressä.
Tuomas Honkasalo

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän