On äärimmäisen lyhytnäköistä ja kapeakatseista Auranmaan kunnilta vuokrata peltoja ja kaataa metsiä tuuli- tai aurinkovoimayhtiöille. Helsingissä on jo rakenteilla pilottiversio LDR-50-pienydinvoimalasta, joka on linja-auton kokoinen laitos. Mitä tapahtuu tuulivoimapuistoille ja aurinkopelloille siinä kohtaa kun nämä pienreaktorit yleistyvät ja sähkön hinta romahtaa?
Konkurssipesiltä on yleensä vaikea periä saataviaan, puhumattakaan siitä, että konkurssipesä purkaisi tuulivoimalaitokset pois ja palauttaisi menetetyt luontoarvot.
Jos Auranmaalle toivotaan lisää uusia asukkaita, tulisi alueen hienoista luontoarvoista pitää mahdollisimman tiukasti kiinni, koska ne ovat se isoin tekijä joiden perässä ihmiset yleensä maaseudulle muuttavat. Ei tänne kukaan halua asumaan sen takia, että voisi ihastella naapuripellolla olevaa aurinkopuistoa.
Uudet teknologiset pilottiratkaisut toimivat myös paljon parempina työllistäjinä myös energiantuotannon osalta. Auranmaan kuntien olisikin syytä tutkia olisiko maaseutukunnissa mahdollista osallistua myös näiden pienreaktoreiden pilotointiin.
Ottaisin paljon mieluummin pienreaktorin omalle takapihalleni kuin tuulivoimapuiston.
Markku Kynsijärvi