Kansallispuistossa on mahdollisuuksia

0

Suomen luonnonsuojeluliiton Varsinais-Suomen ja Satakunnan piirien suunnitelmat Lounaismaan kansallispuistosta ovat tarkentuneet ja aloite sen perustamisesta on toimitettu Ympäristöministeriöön. Uusi kansallispuisto olisi noin 11 000 hehtaarin laajuinen ja se pitäisi sisällään Kurjenrahkan kansallispuiston ja Vaskijärven luonnonpuiston sekä valtioneuvoston asetuksilla suojeltuja alueita. Auranmaalta puistoon kuuluisi alueita Pöytyältä ja Aurasta.

Luonnonsuojelijoiden mukaan puistosta ei aiheudu valtiolle kuluja, sillä alueet ovat jo valtion omistuksessa ja pääosin suojeltuja tai ainakin suojeltaviksi luokiteltuja.

Toistaiseksi on epäselvää, hyötyisivätkö uudesta suuresta kansallispuistosta muutkin tahot kuin luonto. Mahdollista on, että Lounaismaan kansallispuisto voisi toteutuessaan tuoda Yläneelle positiivisen piristysruiskeen. Uuden kalliin luontokeskuksen rakentamisen sijasta kansallispuiston kävijät saattaisivat tukeutua Yläneen Luontokapinettiin. Luontokapinetin näyttelyä voitaisiin mahdollisesti laajentaa lopetettujen kansallispuistokeskusten materiaaleilla.

Ihmetystä kuitenkin aiheuttaa, miten hyvin suunnitelmat sopivat yhteen kansallispuistojen hupenevan rahoituksen kanssa. Kurjenrahka ei vielä toistaiseksi ole joutunut säästökuurille, mutta Metsähallituksen Luontopalveluihin kohdistuvien säästötoimenpiteiden vuoksi muun muassa Teijon kansallispuiston huoltotoimia ja palveja on supistettu. Näyttelyitäkään ei ilmaiseksi pystytellä saati pidetä yleisölle avoinna.

Hankkeen suurin voittaja on joka tapauksessa luonto, mikä lienee kaikkein tärkeintä.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän