Hälytystä hälytyksen perään – 24 tunnin palokuntaleirillä päästiin tositoimiin

0
Eerika Kytölä, 12, sammutti tulipalo oikeaoppisesti sammutuspeitteellä. Hämärän laskeutuessa harjoitus sai lisää jännittävyyttä. Kuva: Kosken Tl VPK / Mikko Virta

KOSKI. Kosken Tl VPK:n nuorisojaoston 24 tunnin palokuntaleirillä ei paljon lepäilty. Lauantaista sunnuntaihin kestäneen leirin aikana riennettiin toinen toistaan mielenkiintoisimpiin tehtäviin, kun hälytyksiä oli poikkeuksellisen paljon.

Tilannehuoneesta näitä hälytyksiä oli turha etsiä, sillä VPK:n aikuiset olivat suunnitelleet leiriläisten päämenoksi realistisia, mutta lavastettuja tilanteita. Leiriläiset saivat harjoitella muun muassa elvytystä, liikenneonnettomuustilannetta, maastopalon sammuttamista ja viestiliikennekäyttäytymistä.

Leirillä palo- ja pelastustehtävien kiemuroissa seikkaili kaikkiaan kuusitoista 9–17-vuotiasta lasta ja nuorta. Hälytysosastossa on aikuisia yli 20.

–Nyt meillä on nuoria vapaapalokuntalaisia on ihan mukavasti. Välillä oli sellainen katkos, jolloin nuoria ei juuri tullut toimintaan mukaan, mutta nyt ollaan tyytyväisiä. Nuorisotoiminta on ollut aktiivista yli kymmenen vuotta pitkälti Känkäsen Kaitsun ansiosta, kertoi palokunnan päällikkö Kalle Kytölä.

–Tulevaisuuden pelastajat kasvatetaan nimenomaan omista kasvateista, sillä muuttoliike ei varsinaisesti tuo meille lisää palokuntalaisia. Siksi tällaisilla realistisilla harjoituksilla on merkittävä rooli tulevaisuudenkin kannalta, analysoi entinen nuoriso-osaston johtaja, nuorisotoiminnan Koskella eloon herättänyt Kai Känkänen.
(Juttu jatkuu kuvagallerian jälkeen.)

Normaalisti vapaapalokuntaharjoituksia on lapsilla ja nuorilla kerran viikossa, mutta kun ryhmät on jaettu iän mukaan, harjoitukset ovat joka toinen viikko.

Leirin tehtävien kohokohtana oli lauantai-illan rakennuspaloharjoitus, jota varten oli rakennettu muutaman metrin kokoinen pieni rakennus, jotka sitten tuikattiin tuleen.

–Tällainen harjoitus vaatii nuorilta jo todella hyvää yhteistyötä ja ryhmäkäytöstä sekä antaa arvokasta palautetta tilanteessa toimimisesta, kertoi nuoriso-osaston nykyinen johtaja Katja Salonen.

Maastopaloharjoituksessa Kosken Eränkävijöiden metsästysmajalla oli syttynyt maastopalo, joka piti sammuttaa luonnonvedellä. Nuorimpien osallistujien pelastajaryhmä saapui paikalle ja ryhmän vetäjä Salli Peltola, 13, kuunteli tilannetiedotuksen Kytölältä. Sitten alkoi tapahtua. Jokivarren VPK:n Markus Kyläniemi ohjeisti ryhmäänsä ja tiimi kantoi lammen rantaan moottoriruiskun, sihtiletkun ja sammutusletkun. Känkänen kaasutti tekopalon liekkiä isommaksi ja pelastajatiimi sammutti palon sekä sen etäpesäkkeet mallikkaasti. Pumpun kanssa toimiminen oli selvästi uutta ja kaikki saivat arvokasta oppia liitännöistä sekä oikeanlaisista käsimerkeistä, joilla kommunikoitiin tilanteessa välimatkan päästä.

–En ole joutunut tekemään nyt kovin vaikeita päätöksiä. Nuo ryhmäläisenikin ovat totelleet komentoja melkein aina, naurahti ryhmänjohtaja Salli Peltola.

Ruoka on leirillä aina tärkeässä osassa.

–Naisjaosto oli tehnyt niin hyvää ruokaa, että kaikki taisivat santsata lounaalla lisää, kertoivat Katja Salonen ja Kalle Kytölä.

Huoltojoukot ovat oikeissakin pelastustilanteissa tärkeässä roolissa ja leiriläiset pääsivät näin maistamaan myös muonitusjoukkojen taidonnäytteitä.

–Ei me näitä nuoria turhaan täällä kouluteta. Tavoitteena on saada näistä lisää vahvuutta joukkoihin, kertoi Salonen.

Sitten kun pelastustoiminnan peruskurssi on suoritettu, ikää on 18 vuotta ja vapaapalokunnan hallitus on myötämielinen nostamaan nuoren pelastajan hälytysvalmiuteen, on Kosken vapaapalokunnassa taas yksi uusi pelastaja.

Tuomas Honkasalo

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän