Naputus: ”Alkoholin kotiinkuljetusta ei pitäisi sallia kenellekään”

0

Selventävä kirjoitus Marja Jallilta Tätä mieltä -palstalla. Ongelma olikin siis uutisoinnissa. Tavallinen tallaaja ei tiedä, mitä eroa yrittäjätulolla ja kannattavuuskertoimella on. Samaan aikaan kun isot maatalouskoneet liikkuvat maanteillä, uutisoidaan maatalousyritysten yritystulon kasvavan tänä vuonna 78 prosenttia, vaikka kasvinviljelytilat eivät tuota yrittäjätuloa lainkaan ja keskimääräinen kannattavuuskerroin jää negatiiviseksi. Ei voi välttyä siltä mielikuvalta, että yrittäjätulosta uutisointi oli poliittista.
Ei hyvä

Alkoholin kotiinkuljetusta ei pitäisi sallia kenellekään. Ei kai yhteiskunta tarvitse lisää lieveilmiöitä ja autettavia, joita jo nykyisin on enemmän kuin tarpeeksi.
Ilkka Soukka

Ninkuttelun runsaus on kääntäen verrannollinen ikävuosiin.
Örmy


Naputa: kiitä, kehu, purnaa! Lähetä mielipiteesi Naputus-palstalle tekstiviestinä. Näppäile teksti NAPUTUS välilyönti ja oma viestisi, loppuun nimesi tai nimimerkkisi ja lähetä se numeroon 17252. Yhden viestin hinta on 0,95 euroa/160 merkkiä. Naputuksen voi lähettää myös osoitteeseen toimitus@avl.fi tai osoitteessa www.avl.fi/palaute (valitse osasto ”mielipidekirjoitus”).

HUOM: Kun lähetät naputuksen nettisivujen lomakkeella, kirjoitathan lomakkeeseen myös oman nimesi sekä sähköpostiosoitteesi tai puhelinnumerosi. Emme julkaise kirjoituksia, joiden lähettäjästä meillä ei ole tietoa.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän