Pöytyän Santinkulmalle kaavoitetaan tuulivoimaa – Suunnitelmissa on viiden voimalan kokonaisuus

0
AVL:n arkistokuvassa tehdään Marttilan Verhonkulman tuulipuiston huoltotöitä kesällä 2024.
AVL:n arkistokuvassa tehdään Marttilan Verhonkulman tuulipuiston huoltotöitä kesällä 2024.

PÖYTYÄ. Kunnanhallitus on päättänyt käynnistää Santinkulman tuulivoimaosayleiskaavan laadinnan ja lisäksi se hyväksyi luonnoksen hankekehittäjä Axpo Renewable Finland Oy:n kanssa solmittavasta kaavoitussopimuksesta.

Sopimuksessa määritellään muun muassa kunnalle maksettava korvaus kaavaprosessin hallinnollisista kustannuksista. Kaavan laatimisesta tulee vastaamaan kunnan hyväksymä konsultti ja kustannukset maksaa hankekehittäjä.

Pöytyän ja Tarvasjoen rajan tuntumassa olevan kaava-alueen pinta-ala on noin 226 hehtaaria. Se on määritelty maakuntakaavassa tuulivoimatuotantoon soveltuvaksi.

Axpo Renewable Finlandin suunnitelmissa on rakentaa Santinkulmalle viisi noin 300 metrin korkuista tuulivoimalaa. Niiden yhteenlaskettu nimellisteho olisi 60 megawattia. Suuri osa hankealueesta on metsätalouskäytössä. Voimaloista olisi kilometrin matka lähimpiin asuin- sekä lomarakennuksiin.

Tavoitteena synergiaedut

Axpo Renewable Finlandin toimitusjohtaja Joakim Ingves kertoo, että selvitysten edellyttämät maastotutkimukset käynnistetään Santinkulmalla ensi keväänä ja yleiskaava valmistunee kunnanvaltuuston hyväksyttäväksi kesällä 2027.

Maanvuokrasopimuksia yhtiö on solminut siten, että ne kattavat noin 60 prosenttia Santinkulman kaava-alueesta. Ingvesin mukaan tavoitteena on solmia sopimukset kaikkien kaava-alueen maanomistajien kanssa.

Hän laskelmoi, että mikäli Pöytyän valtuusto vahvistaa Santinkulman kaavan 2027, tuulivoimaloiden rakennustyöt käynnistyisivät 2028 ja sähköntuotanto alkaisi 2029 tai 2030. Ingves muistuttaa tämän olevan nopein mahdollinen aikataulu.

Axpo Renewable Finlandilla on lähes samassa vaiheessa oleva tuulivoimahanke Marttilasta Koskelle ulottuvalla Riuttamäen alueella. Siellä maanvuokrasopimukset kattavat noin 90 prosenttia hankealueesta.

– Selvitämme synergiaetuja, kuten voidaanko Santinkulman sekä Riuttamäen voimaloille rakentaa yksi yhteinen liittymispiste kantaverkkoon ja varustetaanko voimalat samanlaisella tekniikalla. Kahden alueen urakka on todennäköisesti urakoitsijoiden silmissä mielenkiintoisempi kuin yksi, Ingves sanoo.

Vireillä myös Maanpäänkulman kaava

Santinkulmalla oli käynnistymässä tuulivoimahanke jo 2015, mutta se kaatui Pöytyän kunnan periaatepäätökseen, jonka mukaan voimalan etäisyys asutukseen piti olla kymmenkertainen voimalan korkeuteen nähden. Pöytyän aluearkkitehti Olli-Pekka Hannu kertoo kyseisen hankkeen rauenneen ja nykyisin Pöytyän kunta tarkastelee jokaisen tuulivoimahankkeen edellytykset kaavoituksen keinoin.

3,3 kilometriä Pöytyän kirkolta luoteeseen olevalla alueella on parhaillaan vireillä Maanpäänkulman tuulivoimakaava. Se koskee ABO Energyn hanketta, joka on siirtymässä Fortumille. Kolkkisten Tuulipuisto Oy:n Pöytyän Kolkkisiin suunnitteleman tuulipuiston kaavoitusta ei ole pantu vireille.

FAKTA

Axpo on sveitsiläinen energia-alan konserni

Sillä on aurinko-, vesi-, tuuli- ja ydinvoimaa

Konsernissa työskentelee 7 000 henkilöä

Axpo Renewable Finland on rakentanut Vöyriin neljän tuulivoimalan puiston, joka on viittä vaille valmis

Auranmaalla Axpolla on vireillä Santinkulman ja Riuttamäen tuulivoimahankkeet


Hallitukselta ehdotus minimietäisyydeksi

Keskeisenä tuulivoiman tulevaisuutta viitoittavana kysymyksenä Axpo Renewable Finlandin toimitusjohtaja Joakim Ingves pitää Suomen hallituksen lakiehdotusta. Sen mukaan tuulivoimaloiden minimietäisyys asutukseen olisi kahdeksan kertaa niiden korkeus.

– Sen jälkeen Oulun eteläpuolelta ei löydy alueita tuulivoimalle. Pöytyän Santinkulma on maakuntakaavassa merkitty alue ja se ei poistu, vaikka hallitus päätäisi, että tuulivoimaloiden minimietäisyys asutukseen olisi kahdeksan kertaa niiden korkeus, Ingves sanoo.

Lausuntokierroksella lakiesitystä on kritisoitu muun muassa siitä, että se leikkaisi merkittävästi tuulisähkön tuotannon kasvua. Uuden alueidenkäyttölain on tarkoitus tulla voimaan ensi vuonna.

Oman lisänsä energiahankkeisiin tuo Varsinais-Suomen liiton vireillä oleva vesien ja voimien vaihemaakuntakaava, johon myös tuulivoima sisältyy. Sen tavoitteellinen valmistumisaika on vuonna 2028.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän