

AURANMAA. Auranmaan Viikkolehden toteuttaman heijastinratsian lopputulos on synkkää luettavaa: Auranmaan alueella pimeään aikaan tehdyssä seurannassa kohdattiin 64 jalankulkijaa, joista vain 30:llä oli heijastin. Pyöräilijät olivat vieläkin pimeämpiä: 18 kohdatusta pyöräilijästä vain viidellä oli valo.
Seuranta tehtiin 14.–21. marraskuuta Aurassa, Koskella, Marttilassa, Riihikoskella, Tarvasjoella ja Yläneellä. Kussakin paikassa heijastimien ja valojen käyttöä tarkkailtiin noin 10–15 minuuttia.
Eniten heijastinta käytettiin Marttilassa ja Tarvasjoella, vähiten taas Yläneellä. Marttilalaisista 69 prosenttia oli asianmukaisesti varustautuneita, tarvasjokelaisista muutama prosentti vähemmän. Kotiläksyä saavat yläneläiset, joista vain 18 prosenttia suojasi itsensä pimeältä.