Kosken Karalle uusi alku – Ovet avataan ensi maanantaina uusin voimin

0

KOSKI. Ravintola Kosken Kara on saanut uuden isännän. Kiinteistön omistava Kimmo Kunnia on löytänyt paikalle uuden, ulkomaalaistaustaisen yrittäjän.

Syyriassa ravintola-alan yrittäjänä toiminut Jigar Jiko muutti Koskelle muutama kuukausi sitten ja avaa Kosken Karan ovet asiakkaille ensi maanantaina.

– Jatkossa ravintola on avoinna arkisin kello 10.30–20 ja viikonloppuisin kello 22 asti. Olen ajatellut, että maanantait olisivat suljettuna, mutta jos asiakkaita riittää, pidän paikkaa avoinna kesällä myös maanantaisin, uusi yrittäjä kertoo.

Aukioloaikoihin vaikuttanee myös se, millaiset anniskeluoikeudet Jigar saa. Mikäli alkoholi houkuttaa asiakkaita, pidempikin aukioloaika on arkisin mahdollista.

Ruokalistalta löytyy jatkossa pizzojen lisäksi muun muassa kanavartaat, possunleike, pasta bolognese, pasta carbonara sekä kebab perunamuusilla.

Karassa on myös avoinna paikka tarjoilijalle, joten työstä kiinnostuneiden kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä uuteen yrittäjään.

Karaa pitkään pyörittänyt yrittäjä Tanja Leino pisti pillit pussiin uutena vuotena 2023. Leinon jälkeen ravintola oli tyhjillään talvikauden, mutta avasi ovensa kesällä 2024 kolmeksi päiväksi Kosken Kohaus -viikolla.

Tammikuussa 2025 Reubar Osman avasi Karan tiloihin kebab-pizzerian. Osmanin kohdalla kyse oli vain lyhytaikaisesta paluusta paikkakunnalle, vaikka vuosina 2008–2014 hänellä oli oma ravintola Koskella.

 

 

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän