Lehmät, vohvelit ja kuvanäyttely vetävät Onnenlänttiin

0
Onnenläntin Pihagalleriassa on esillä Jorma Kaarton kuviin perustuva 6 viikkoa kopasta koppaan-näyttely. – Luulimme, että tuo sanonta perunan kierrosta siemenkopasta perunannostokoppaan olisi ollut tuttu, mutta sitä on saanut aika monelle selittää, Katja Mahal naurahtaa.

PÖYTYÄ/Yläne . Hinnerjoentien varressa Yläneellä sijaitsee suomalainen kesälöytö, nimittäin viherpiha ja läntillinen onnea sekä hyvää mieltä. Kun tähän yhtälöön lisätään vielä printatut lehmät ja vohvelit, alkaa kesäturistin tienvarsikokemus olla kohdallaan. Onnenläntti on Katja Mahalin oma rakas projekti, joka on aikanaan rakentunut suloisten lehmäkuvanäyttelyiden ympärille. Sittemmin yritys on laajentunut muun muassa kirjakustannuksen puolelle.

Tänä kesänä Mahal on saanut houkuteltua puolisonsa Jorma Kaarron avaamaan uudestaan valokuva-arkistojaan. Näin syntyi Onnenläntin pihagallerian 6 viikkoa kopasta koppaan-näyttely. Osa tauluista on ollut aiemmin Kurkigalleriassa näytillä samannimisessä maatalousteemaisessa näyttelyssä, mutta nyt taulut on pystytetty vohvelikahvilan pihalle.

Onnenläntti pursuaa moneen suuntaan. Yrityksen ja pariskunnan kodin pihamaalta löytyy tänä kesänä vohvelikahvila, pihataidenäyttely, pop up -myyntinäyttely sekä pieni istuskelutila sisätiloissa Suomen vaihtelevan kesän varalta.

Peukalot pystyyn


–Hyvä lehtikuva on syntynyt ainakin minulla niin, että tilanteessa räpsitään reilu määrä kuvia ja sitten peukalot pystyssä toivotaan, että joku niistä on onnistunut, kertoo Kaarto hieman nöyrästi ja vaatimattomasti. Kaarto on toiminut toimittajana vuodesta 1978, joista työuransa viimeiset noin 20 vuotta Auranmaan Viikkolehdessä ennen eläköitymistään.

Kaarron maatalousaiheiset kuvat on järjestetty näyttelyyn teemoittain.

–Kuvat on järjestetty ryhmittäin Viljan tiehen, joka kertoo viljelysviljojen maailmasta, Maan ja veden antimiin, joka tarinoi monipuolisesti tuotetusta ja luonnon ruuasta sekä Rehun tiehen, jossa kuvataan eläinten ravinnon tuottamista, Mahal selventää näyttelyn tematiikkaa.

Kuvat eivät kerro pelkästään maataloudesta, vaan tarinoivat myös ympäristöstä, säästä ja maaseudun tärkeästä elinkeinosta. Maasta saatava elinkeino ei ole kovin helppo tie ja se tulee osittain esille myös kuvien kautta. Näyttelyn kuvissa on myös historiallista kerrontaa kuvien sisällä.

–Tässä on hauska kuva Oripään munapakkaamosta. Tässä kuvassa on vielä täysi tohina päällä, vaikka pakkaamo lopetti seuraavana päivänä, Kaarto muistelee.

Lehmästä on moneksi


Onnenläntin holistiseen tarjontaan kuuluu myös pieni myyntinäyttelytila, jossa myydään muun muassa lehmätuotteita matoista palapeliin sekä Onnenläntin kustantamia kirjoja. Uutena kirjasarjana Onnenläntti on tuottanut Ulla Welinin kirjoittamat Kolmikko-kirjat. Harri Istvan Mäki on kuvittanut kirjasarjan.

–Pyrimme tekemään aina harkittuja valintoja kirjojen kanssa. Tässä kirjassa pyrittiin esimerkiksi tekemään ulkoasultaan helppolukuinen kirja, joka ei kuitenkaan näytä lapsen kädessä liian pikkulasten kirjalta, analysoi Mahal. Kolmikko ja hevosvarkaat on uusin tulokas Onnenläntin kirjaperheeseen.

Onneläntin tuntuvat löytävän vohvelinnäkäiset matkaajat.

–Käyhän meillä tietenkin kyläläisiä kauniilla kelillä. Seikkailijamatkailijoita käy myös huonommalla kelillä. Ne ovat sellaisia ihmisiä, jotka kiertävät Suomea ja etsivät erilaisia mielenkiintoisia paikkoja. Vohvelit ovat selkeästi lisänneet paikan mielenkiintoa. Vohvelikahvilan avauksen jälkeen kävijöitä on ollut muutamia kymmeniä päivässä.

–Heikoimpana päivänä taisi olla neljä ja parhaana neljäkymmentä, Mahal kertoo.

Tuomas Honkasalo

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän