
PÖYTÄTENNIS. Kosken Kaiku lähti viikonloppuna tosissaan taistelemaan pöytätenniksen SM-cupin voitosta. Takeita puheille antoi seuran ykköspelaaja Alex Naumi, joka päättelee varusmiespalvelustaan Santahaminassa ja pääsi siten osallistumaan myös kotimaiseen kisaan. SM-cup pelattiin poikkeuksellisen aikaisin, sillä se kuului osana Espoossa järjestettyyn monilajiseen SM-viikkoon.
Kaikulaiset voittivat lauantain alkulohkossa kaikki kolme otteluaan ja jatkoivat voittotahdissa vielä puolivälieräottelussa lauantai-iltanakin, kun PT Espoon kakkosjoukkue kukistui puhtaasti lukemin 3–0.
Sunnuntain välierässä vastassa oli saman seuran ykkösjoukkue, joka vei ottelun 3–1 Naumin kukistaessa ykköspelaajien kohtaamisessa Aleksi Räsäsen. Paljon parempaakin oli koskelaisille luvassa, sillä Matias ja Rasmus Vesalainen johtivat avausotteluna pelattua nelinpeliä ratkaisuerässä jo 10–8, mutta niin vain espoolaiset kipusivat kahden ottelupallon takaa voittoon.
–Luulenpa kyllä, että jos pojat olisivat tuoneet nelinpelin, koko välierä olisi kääntynyt meille. Ja saman tien myös loppuottelu, sillä Espoo oli siinä selvästi parempi. Ehkä meidän olisi myös pitänyt peluuttaa kaksosia kaksinpeleissä toisessa järjestyksessä, sanaili Naumi.
Naumi väitti olleensa hermostunut ottelussaan Räsästä vastaan. Käytännössä tässä pelissä katsottiin, kuka tällä hetkellä on maan kakkospelaaja.
–Olemme treenanneet Aleksin kanssa intissä koko kesän yhdessä. Ensimmäiset kisapelit vähään aikaan ja olin aika hermona.
Kosken Kaiku nappasi näin ollen SM-pronssia. Mitalin arvoa nostaa se, että tuttuun tapaan Kaiku oli kisan ainoa joukkue, joka pelasi kokonaan omin kasvatein.
Esko Heikkinen