Koskenkartanon jokipolku johdattaa lähiluontoon – katso video

0
Elina Tuomarila ja Jani Virtanen viimeistelemässä jokipolun rakenteita.
Elina Tuomarila ja Jani Virtanen viimeistelemässä jokipolun rakenteita.
Elina Tuomarila ja Jani Virtanen viimeistelemässä jokipolun rakenteita.

KOSKI. Pari vuotta sitten itämään laitetun ajatuksen sadosta nautitaan tiistaina, kun Koskella vietetään Koskenkartanon jokipolun avajaisia. Paimionjokea myötäilevällä ympyräreitillä mittaa on noin kaksi kilometriä. Koskenkartanon pihapiiristä lähtevä polku kulkee muun muassa Karjakosken kautta. Paikoittain polku poikkeaa myös peltojen pientareille.
Polku on toteutettu osana Paimionjoki-yhdistyksen virkistyshanketta. Reitin suunnittelussa mukana olleen Jani Virtasen ja Paimionjoki-yhdistyksen projektikoordinaattori Elina Tuomarilan mukaan alusta asti vallitsi samanmielisyys siitä, että polusta tehdään mahdollisimman luonnonmukainen.

 

Lue lisää 09.05.2014 lehdestä