Suurilan puistossa avajaiset sunnuntaina

0
Kyläyhdistyksen aktiivien lapset testasivat viime viikolla innolla uuden puiston leikkivälineitä. Kuva: Mikko Perttunen
Kyläyhdistyksen aktiivien lapset testasivat viime viikolla innolla uuden puiston leikkivälineitä. Kuva: Mikko Perttunen
Kyläyhdistyksen aktiivien lapset testasivat viime viikolla innolla uuden puiston leikkivälineitä. Kuva: Mikko Perttunen

TARVASJOKI/Suurila. Kun Suurilan koulu  lopetti toimintansa vuonna 1993, ja kunta myi rakennuksen pois, alkoivat koulun vieressä olevat leikki- ja pallokenttä hiljalleen rapistua. Vuonna 2010 Suurilan kyläyhdistyksessä alettiin pohtia mahdollisuutta herättää puisto uudestaan henkiin. Yhdistyksen puheenjohtaja Aulikki Kuukkala kertoo, että innostus lähti yhdistyksen nuoremmista sukupolvista.
–Täällä oli hiekkalaatikko, joka oli täysin laho, eikä juuri muuta, Kuukkala muistelee.
Jotain oli tehtävä – ja jotain myös tehtiin:  Suurilan puistosta löytyy nyt muun muassa uudenuutukaiset kiipeilyteline, keinu, hiekkalaatikko, penkkejä ja huvimaja. Lisäksi kaikkien leikkivälineiden alla on turvalaatat. Leikkikentän vieressä oleva pallokenttäkin on saanut uutta ilmettä, kun siitä huolehditaan nyt aktiivisesti.
Talkoourakka on ollut kyläyhdistykselle pitkä ja raskas, mutta Aulikki Kuukkalan mukaan ilmapiiri on ollut hyvä, ja yhdistyksen jäsenet ovat ylpeitä aikaansaannoksestaan.
–Talkoot ovat olleet sosiaalinen tapahtuma. Työt tulee tehtyä siinä sivussa, Juhani Kuukkala summaa.

Suurilan Puiston avajaisia vietetään sunnuntaina 6.7. klo 12–16 osoitteessa Kyröntie 423. Ohjelmassa on Pressan Katit -lastenkonsertit klo 14 ja paljon muuta ohjelmaa, muun muassa pomppulinna, poniajelua, jalkapallotutka, kasvomaalausta, sumopainia ja ongintaa. Ensimmäinen kerta jokaisessa touhupisteessä on lapsille maksuton.
Paikoitus on järjestetty läheisen tiilitehtaan pihalle, josta on järjestetty traktorikyyditys puistoon.

Lue lisää 1.7.2014 lehdestä