Hyväntekeväisyys nostaa vähävaraisetkin ratsaille

0
Suomen Ratsastajainliiton, Hope-yhdistyksen sekä tallien ja seurojen yhteistyö antaa myös vähävaraisten perheiden lapsille mahdollisuuden tutustua tallielämään ja ratsastusharrastukseen.
Suomen Ratsastajainliiton, Hope-yhdistyksen sekä tallien ja seurojen yhteistyö antaa myös vähävaraisten perheiden lapsille mahdollisuuden tutustua tallielämään ja ratsastusharrastukseen.
Suomen Ratsastajainliiton, Hope-yhdistyksen sekä tallien ja seurojen yhteistyö antaa myös vähävaraisten perheiden lapsille mahdollisuuden tutustua tallielämään ja ratsastusharrastukseen.

KOSKI, TARVASJOKI. Merjan Tallilla Koskella on tänä syksynä aloittanut kaksi uutta ratsastajaa, joilla ei ehkä olisi mahdollisuutta ratsastusharrastukseen ilman hyväntekeväisyyshanketta. Hankkeen takana ovat Suomen Ratsastajainliitto ja Hope-yhdistys, jotka ovat aloittaneet pilottijakson hyväntekeväisyysyhteistyöstä yhdessä 12 tallin ja seuran kanssa. Hankkeen tavoitteena on nostaa ratsaille seuraavan kolmen vuoden aikana 300 vähävaraisten perheiden lasta.

Merjan Talli haki mukaan pilottijaksolle ratsastusseura MT-Teamin nuorisovastaava Mira Mahosenahon aloitteesta. Mahosenaho löysi hakemuksen liiton sivuilta, mutta hankkeesta tiedotti myös Hope-yhdistyksen yhteyshenkilö Tiina Leppämäki Auranmaa yhteisön Facebook-sivuilla.

Vähävaraisten perheiden lasten harrastamista tukee myös Suomen Jääkiekkoliitto. Tukea jaetaan vuonna 2010 perustetusta Olli Pulkkasen rahastosta, jonka varoista osa on peräisin Jääkiekon Tuki ry:n tekemästä lahjoituksesta ja osa vuoden 2013 MM-kotikisojen tuotosta.

Tukea haetaan toimittamalla hakemus omalle jääkiekkoseuralle, joka lisää hakemukseen oman lausuntonsa. TarU Hockeyn junioripäällikkö Lauri isotalo kertoo, että myös TarUn kautta tukea on haettu. Viime kaudella tukea sai neljä TarUssa kiekkoilevaa perhettä.

Lue lisää 23.9.2014 lehdestä