Montako perussuomalaista yhdistystä mahtuu Pöytyälle?

0
Katri Keloniemi kertoi Pöytyän valtuustolle, ettei Pasi Lepistö kuulu enää perussuomalaisten valtuustoryhmään. Vieressä Marjatta Paunan (ps) varajäsen Jari Vainio
Katri Keloniemi kertoi Pöytyän valtuustolle, ettei Pasi Lepistö kuulu enää perussuomalaisten valtuustoryhmään. Vieressä Marjatta Paunan (ps) varajäsen Jari Vainio
Katri Keloniemi kertoi Pöytyän valtuustolle, ettei Pasi Lepistö kuulu enää perussuomalaisten valtuustoryhmään. Vieressä Marjatta Paunan (ps) varajäsen Jari Vainio

PÖYTYÄ. Pasi Lepistön erottaminen perussuomalaisten valtuustoryhmästä on johtanut tilanteeseen, jossa kaksi ryhmittymää kilpailee puoluehallituksen yhdistykselle antamasta valtuutuksesta. Lepistö haluaa herättää toimintaan jo ajat sitten Pöytyälle perustetun paikallisyhdistyksen, joka on ollut käytännössä toimimaton jo siinä vaiheessa, kun pöytyäläiset ja oripääläiset päättivät perustaa yhteisen paikallisyhdistyksen.

Kesällä kävi ilmi, ettei kummallakaan näistä yhdistyksistä ole tällä hetkellä puoluevaltuuston antamaa toimivaltuutta. Asian käsittely on puoluehallituksessa nyt pöydällä lisäselvitysten hankkimista varten.

Puoluesihteeri Riikka Slunga-Poutsalo kertoo oudon tilanteen saaneen alkunsa tietokatkoksesta jossakin hallintoportaassa.

Kun perussuomalaisten Pöytyän paikallisyhdistyksen toiminnan uudelleen aktivointi tuli esille, kävi ilmi, ettei puoluehallitus ole milloinkaan käsitellyt Pöytyän ja Oripään yhteisen yhdistyksen toimivaltuutta. Tämän yhdistyksen puheenjohtaja Kari Kolari sanoo sen lähettäneen toimivaltuushakemuksen Perussuomalaisten Varsinais-Suomen piiriin jo vuonna 2011, mutta siitä hänellä ei ole tietoa, miksi asia ei ole ikinä päätynyt puoluehallituksen esityslistalle.

Vaikka tilanne on hämmentävä, Slunga-Poutsalo suhtautuu siihen tyynesti.

–Tämä on vielä aika yksinkertainen juttu. On meillä sellaisiakin yhdistyksiä, joissa on kaksi hallitusta ja se on jo hankalaa, hän naurahtaa.

 

Lue lisää 17.10.2014 lehdestä