Marttilan Murto ensikertaa Vattenfallin finaaliin

0
Marttilan Murron nuoret ovat valmiina seuran ensimmäiseen Vattenfall-finaaliin.
Marttilan Murron nuoret ovat valmiina seuran ensimmäiseen Vattenfall-finaaliin.
Marttilan Murron nuoret ovat valmiina seuran ensimmäiseen Vattenfall-finaaliin.

MARTTILA. Marttilan Murron yleisurheilijat ovat tänä kesänä kisailleet itsensä seuran historian ensimmäisen kerran Vattenfall Seuracupin finaaliin. Savonlinnassa ensi viikonloppuna pidettäviin kisoihin Murron veivät muun muassa piirinmestaruuskisoissa menestyneiden Ada Jokisen, Ilona Vuoren, Taneli Vuoren, Miraliina Tammisen ja Pihla Tuomisen hyvät suoritukset.
Vattenfallissa urheilijat eivät välttämättä pääse kisaamaan omassa ykköslajissaan, sillä seura tekee valinnat kuhunkin lajiin. Tämä onkin Kirsti Keskitalon mukaan harvoja tilaisuuksia, joissa seura tekee päätöksiä urheilijan puolesta. Seuran tavoitteena on tietenkin saada paras edustajansa kuhunkin lajiin.
Vattenfallissa kisataan poikien ja tyttöjen 11-, 13-, 15- ja 17-vuotiaiden sarjassa. Kukin kilpailija voi osallistua vain yhteen lajiin.
Vattenfallin finaaliin pääsi tänä vuonna Auranmaalta Marttilan Murron lisäksi Yläneen Kiri.
–Toivottavasti kisakokemus kasvattaa seurahenkeä. Yleisurheiluhan ei valitettavasti ole tällä hetkellä trendikäs laji, Marttilan Murron Kirsti Keskitalo sanoo ja toivottaa uudet harrastajat tervetulleeksi yleisurheilun pariin.

 

Lue lisää 25.8.2015 lehdestä