Kosken Kaiku tekee 100-vuotishistoriikin

0

KOSKI. Viime vuonna näyttävästi 90-vuotista taivaltaan juhlinut Kosken Kaiku suunnittelee seuraavaa isoa merkkipäiväänsä: seuran johtokunta on päättänyt solmia 100-vuotishistoriikin kirjoitussopimuksen Urheilumuseosäätiön kanssa. Työhön panostetaan 1000 euroa kymmenen vuoden ajan, joten odotettavissa on komea teos.

–Alkupuolen historia ei enää muutu, joten sen puolesta työt voi aloittaa vaikka huomenna. Teimme sopimuksen ajoissa, sillä on arvattavissa, että osaavia kirjoittajia ei kymmenen vuoden kuluttua ole liikaa tarjolla. Erittäin moni suomalainen järjestö viettää nimittäin Kaiun tavoin 100-vuotisjuhliaan samoihin aikoihin, seuran puheenjohtaja Esko Heikkinen selventää.

Kaiku sai historiikkinsa laatijaksi tunnetun urheiluhistoriikkimiehen Ossi Viidan, joka työskentelee tutkijana Urheilumuseossa. Viita teki kehutun väitöskirjansa suurjuoksija Hannes Kolehmaisesta.