

AURA. Auran Vantaan E-juniorit treenaavat harjoituksissa lentopallon käsittelytaitoja: syöttöjä, passeja ja iskulyöntejä. Juoksemalla ja punnertamalla on kohotettu kuntoa ja kerrytetty lihasvoimaa.
Junnujoukkueen ohjaajat Maarit Hirvilammi ja Minna Järvinen kehuvat tyttöjen oppineen pelaamaan hyvin yhteen. Joukkueen 12 tytöstä vanhimmat ovat 12-vuotiaita ja pelanneet samassa joukkueessa jo neljä vuotta. 8-vuotiaat pojat liittyivät ryhmään syksyllä.
Tiikerit-sarjan turnauksia varten tytöt on jaettu kahteen joukkueeseen, jotka molemmat ovat sarjataulukossa keskivaiheilla.
–Me ollaan aika tasavertaisia, Janica Yli-Pohja kertoo.
Iida Pelttari lisää, että joukkueiden vahvuuksia ovat myös hyvä yhteishenki ja hyvät valmentajat.
Tähän mennessä kauden suurin riemu koettiin tammikuussa Huittisten turnauksessa, jossa molemmat Vantaan E-junnujen joukkueet voittivat pelinsä.
Huhti-toukokuussa ratkeaa, miten Auran Vantaan junnut sijoittuvat loppusarjan peleissä.
Kiti Salonen