Auran urheilukentästä suunnitellaan urheilupuistoa

0
Lämmittelyalue tulisi suurin piirtein tähän, Markku Saarinen näyttää. Taka-alalla on nurmikentäksi muutettava hiekkakenttä.
Lämmittelyalue tulisi suurin piirtein tähän, Markku Saarinen näyttää. Taka-alalla on nurmikentäksi muutettava hiekkakenttä.
Lämmittelyalue tulisi suurin piirtein tähän, Markku Saarinen näyttää. Taka-alalla on nurmikentäksi muutettava hiekkakenttä.

AURA. Jalkapalloseura APU pyrkii aloittamaan kevään mittaan hankkeen, jossa Auran urheilukentän vieressä oleva sorakenttä muutetaan kansainvälisen tason mukaiseksi siirtonurmikentäksi. Yhtä jos toista muutakin aiotaan saada aikaiseksi, kunhan Varsinais-Suomen ely-keskus hyväksyy Jokivarsikumppaneiden jo hyväksymän hankkeen.

Siirtonurmikentän lisäksi alueelle rakennetaan talkoilla myös tekonurmipohjainen alkulämmittelyalue, katsomo ja ulkoliikuntalaitteilla varustettu kuntoilualue.

–Auran kunnanhallitus on hyväksynyt vuokrasopimuksen, jolla APU vuokraa urheilukentän alueen kymmeneksi vuodeksi 2500 euron vuosivuokralla. Urheilukenttä jää yleisurheilukäyttöön ja kunta maksaa meille korvausta sen kunnossapidosta. Tällä rahalla pystymme maksamaan vuokran ja sitä jää vähän vielä seuran muihinkin menoihin, arvioi seuran puheenjohtaja Markku Saarinen.

Leader-tuki kattaa 80000 euron hankkeesta 65 prosenttia. Talkootyö kattaa loppuosasta niin suuren osan, että varsinaista seuran omaa rahoitusta lasketaan tarvittavan 15000 euron verran.

Lue lisää 22.04.2016 lehdestä