Lähimmäispalveluyhdistys etsii uusia vapaaehtoisia

0
Virpi Virta (vas.) ja Kirsti Numminen kutsuvat uusia vapaaehtoisia mukaan ystäväpalveluun.
Virpi Virta (vas.) ja Kirsti Numminen kutsuvat uusia vapaaehtoisia mukaan ystäväpalveluun.
Virpi Virta (vas.) ja Kirsti Numminen kutsuvat uusia vapaaehtoisia mukaan ystäväpalveluun.

AURANMAA. Auranmaan Lähimmäispalveluyhdistys hakee joukkoihinsa uusia ystäviä yksinäisille. Samalla yhdistyksen toimintaan etsitään uutta potkua.

Yhdistyksen toiminnassa on tällä hetkellä mukana noin 25 lähimmäispalvelijaa ja avustettavia noin 30. Avuntarvitsijoita olisi Kirsti Nummisen ja Virpi Virran mukaan enemmänkin, mutta heidän auttamiseen kaivattavaisiin lisää vapaaehtoisia.

Lähimmäispalveluyhdistyksen avustettavana on pääasiassa yksinäisiä vanhuksia, mutta joukkoon mahtuu myös nuoria mielenterveyskuntoutujia. Avustettavat voivat asua palvelutaloissa, perhekodeissa tai omillaan.

Lähimmäispalvelijoiden tärkeimpänä tehtävänä on viettää aikaa avustettavan kanssa ja tarjota juttuseuraa. Lähimmäispalvelija voi myös ulkoiluttaa, kyyditä asioille ja hoitaa pieniä askareita kuten kastella kukkia, tiskata tai tehdä pihahommia.

Vapaaehtoistyöstä Lähimmäispalveluyhdistyksessä kiinnostuneet voivat ottaa yhteyttä Virpiin 050 3308365 tai Taistoon 044 5848764.

Lue lisää 06.05.2016 lehdestä