Voimalaitoksen portaat parantavat joen saavutettavuutta

0
Uusia portaita pitkin Paimionjoelle pääsee aiempaa turvallisemmin ja helpommin.

Warning: Undefined array key 91908 in /usr/share/nginx/html/avl.fi/wp-content/plugins/epflpw/epflpw.php on line 71

Warning: Trying to access array offset on null in /usr/share/nginx/html/avl.fi/wp-content/plugins/epflpw/epflpw.php on line 71
Uusia portaita pitkin Paimionjoelle pääsee aiempaa turvallisemmin ja helpommin.
Uusia portaita pitkin Paimionjoelle pääsee aiempaa turvallisemmin ja helpommin.

LIETO/Tarvasjoki. Juvan voimalaitoksen alarinteen uusia portaita esiteltiin yleisölle keskiviikkona. Vielä raput eivät olleet aivan valmiit, mutta muutaman viikon päästä rinnettä pääsee kulkemaan turvallisesti ylhäältä alas asti.
Portaat parantavat oleellisesti Paimionjoen ja Juvan voimalaitoksen ympäristön saavutettavuutta. Ne on rakennettu Paimionjoki-yhdistyksen toimesta Koskienergia Oy:n tuella. Tarvasjoen Urheilijat on lupautunut vastaamaan portaiden kunnossapidosta.
Portaiden jatkoksi haaveillaan luontopolkua. Alueelle on suunniteltu myös infotaulua, joka kertoisi voimalaitoksen historiasta sekä ympäröivästä luonnosta. Paimionjoki-yhdistyksen Elina Tuomarila kuitenkin toteaa, että joen saavutettavuuden parantaminen etenee pala ja askel kerrallaan.
–Jo tämä poukaman näkeminenkin on aika fantastista, hän huomauttaa.
Tuomarila pitää aluetta hyvänä kohteena esimerkiksi ympäristökasvatukseen. Hän toivookin koulujen ja päiväkotien innostuvan retkeilemään alueella.

Lue lisää 20.5.2016 lehdestä