Jenny sai kesätyön työnetsijänä

0
Jenny Petranen etsii nuorille kesätyötä.
Jenny Petranen etsii nuorille kesätyötä.

AURANMAA. Koskelaisella abiturientti Jenny Petrasella on hieman tavallisesta poikkeava kesäduuni. Petrasen tehtävänä on etsiä ja löytää työtä muille nuorille. Hän aloitti Härkätien 4H-yhdistyksen työnetsijänä viime viikolla.

Nuoret Duuniin -hankkeen ja Härkätien 4H-yhdistyksen kautta työtä hakee tällä hetkellä kolmisenkymmentä nuorta. Heistä suurin osa on Petrasen mukaan pöytyäläisiä. Hankkeen kautta voivat kuitenkin työtä hakea kaikki Härkätien 4H-yhdistyksen toiminta-alueen nuoret, ja hakuaikaakin on vielä jäljellä.

Petrasen pesti kestää töiden edistymisestä riippuen toukokuun tai kesäkuun loppuun, mutta Nuoret Duuniin -hanke jatkuu vielä senkin jälkeen.

Työnantajat voivat myös itse olla yhteydessä Petraseen ja tarjota työtä. Työnantajiksi kelpaavat yritysten ja yhdistysten lisäksi yksityiset ihmiset, jotka kaipaavat esimerkiksi lastenhoitoapua tai koiranulkoiluttajaa.

 

Lue lisää 05.05.2017 lehdestä