Kyntäjäntuvalla pidetään lähiruokatapahtuma

0
Pöytyän maataloustuottajat juhlii Lähiruoka- ja maaseutumessut -tapahtumallaan satavuotista historiaansa. Sunnuntaina mukana menossa muun muassa Piia Pyölin (vas.) minikukot. Tapahtuma lähti yhdistyksen sihteerin Marja Lahden ideasta.
Pöytyän maataloustuottajat juhlii Lähiruoka- ja maaseutumessut -tapahtumallaan satavuotista historiaansa. Sunnuntaina mukana menossa muun muassa Piia Pyölin (vas.) minikukot. Tapahtuma lähti yhdistyksen sihteerin Marja Lahden ideasta.

PÖYTYÄ. Pöytyäläisen Piia Pyölin pihalla kuopsuttelee lauma kaikenkokoisia kanoja. Osaa siivekkäistä pääsee näkemään lähempää sunnuntaina, kun Pöytyän maataloustuottajat juhlii satavuotista historiaansa Kyntäjäntuvalla. Lähiruoka- ja maaseutumessut tuovat esiin lähiruokaa liha- ja luomutiloista puutarha- ja mehuyrittäjiin.

–Paikalla on lähiseudun tuottajia niin Pöytyän kunnan kuin Marttilan alueeltakin, yhdistyksen sihteeri Marja Lahti kertoo.

Karinaisten maataloustuottajien kanssa yhteistyössä järjestettävässä tapahtumassa on lisäksi luvassa esimerkiksi vanhoja ja uusia maatalouskoneita ja museoalue.

 

Lähiruokaa ja maaseutumessut sunnuntaina 9.7. kello 12–16 Kyntäjäntuvalla.

 

Lue lisää 07.07.2017 lehdestä