Opetusministeriö tukee APUn tyttöjalkapalloa

0

AURA. Opetusministeriö on myöntänyt Auran Palokunnan Urheilijoille 10 000 euron avustuksen tyttöjalkapallotoiminnan kehittämiseen. Seura sai myös viime vuonna samansuuruisen tuen seuran toiminnan kehittämiseen.

APUn toiminnanjohtaja Ville Antikainen kertoo tuella jatkettavan viime vuonna APUssa aloitettua, Palloliiton Osoitteena Futis -hanketta ja sen tyttöjalkapallon kehittämistä koskevaa osaa. Tukea käytetään tyttöjuniorijoukkueiden valmentajien kouluttamiseen. Tavoitteena on saada kaikkiin juniorijoukkueisiin vähintään D-tason valmentaja.

Tyttöjen ja naisten osuus seuran palaajista on kasvanut voimakkaasti.

–APUun saatiin viime vuoden aikana noin 70 uutta tyttö- ja naisfutaria ja tyttöjen naisten osuus jo noin 40 prosenttia koko pelaajakunnastamme, Antikainen kertoo.