Nimi, ikä, kotipaikka, ammatti
–Niko Muurinen, 33 vuotta, Pöytyä, videokuvaaja/editoija/yrittäjä.
Mikä sai sinut viimeksi ilahtumaan?
–Nuorimmainen lapsi oppi pyöräilemaan.
Mitä harrastat ja mikä siinä viehättää?
–Uusien kokemusten keräämistä ja perheen kanssa retkeilyä. Siinä viehättää työn ja vapaa-ajan yhdistäminen. Moni uusi paikka ja tekeminen on yllättänyt positiivisesti, kun on ilman ennakkoluuloja lähtenyt koittamaan vaikka ei entuudestaan tiedä mitään kyseisestä toiminnasta. Ensimmäisenä tulee mieleen konetuftaaminen ja savityökurssi.
Jos saisit kolme toivomusta, mitä toivoisit?
–Nuorille tulevaisuuden uskoa, vakaampaa maailmaa ja liikennepuistoa Kyröön.
Kenelle lähettäisit terveisiä ja minkälaisia?
–Isovanhemmille terveisiä, kun varmasti lukevat tämän. Tervetuloa kahveelle. Aina mennään vaan mammoille lättyjä paistamaan tai pullalle niin joskus voisi toiseenkin suuntaan tulla.
Mikä on parasta kotikunnassasi?
–Pöytyältä löytyy vaikka ja mitä tekemistä vanhemmille ja lapsille. On maauimalaa, BMX-rataa, luontopolkuja ja ennen kaikkea hyvä ilmapiiri.
Kenelle tai mille taholle lahjoittaisit 500 euroa?
–Kohteita olisi vaikka kuinka, mutta esimerkiksi jollekin vammaistenlasten urheilua tukevalle seuralle.
Mikä on lempielokuvasi / kappaleesi / urheiluseurasi / kirjasi (jokin näistä) – ja miksi?
–Lempikirjani on Oliver Burkemanin 3000 viikkoa – miten käytät loppuelämäsi päivät? Omaan makuun sopivan inhorealistista self-helppiä. Korostaa elämään lyhyyttä ja kuinka turha on hötkyillä, eli sopii tälläiselle ex-hötkyilijälle.
Edellinen viikon henkilö halusi kysyä sinulta: Mitä teet sen eteen, että tämä maailma olisi parempi paikka ihmisille elää?
–Vammaisten ihmisten normalisointia ja normaalia rehellistä perhearkea tuomme esiin vaimoni perustamalla instagram-tilillä: @elamanmittaisellamatkalla. Uskomme, että kun ennakkoluulot vähenevät ja tieto kasvaa aiheesta niin ihmisistä tulee hyväksyvämpiä ja empaattisempia erilaisuutta kohtaan.
Mitä kysyisit seuraavalta viikon henkilöltä?
–Kuka Auranmaalainen pienyrittäjä on jäänyt positiivisesti mieleen?