Auran Metsä-Halavaan saadaan taas kukkaloistoa

0
Reetta Häkkinen ja Janina Nummenpää istuttavat taas kaikkien muidenkin silmäniloksi kukkia Auran Metsä-Halavan asuntoalueelle.

AURA. Aurassa Metsä-Halavan asuntoalueella Itäkaaren päässä kukkii taas tänä kesänä. Naapurukset Reetta Häkkinen ja Janina Nummenpää kasvattivat kunnalta lainaksi saamalleen peltokaistaleelle viime kesänä lumoavan daalia- ja kesäkukkaparatiisin. Nyt he ilahduttavat jälleen kukkien ystäviä. Parasta kukkaloistoa saataneen vielä odotella heinäkuun puoleenväliin asti, mutta sen jälkeen ihasteltavaa riittää pakkasiin asti.

Kukat, erityisesti daaliat, ovat Häkkiselle ja Nummenpäälle yhteinen harrastus. Kumpikin tykkää tehdä kukkakimppuja itse kasvatetuista kukista. Viime kesän kukkarunsaudesta kertoo palstalta saatujen kimppujen määrä.

–Molemmat tekivät vähintään 30–40 kimppua, Häkkinen ja Nummenpää arvioivat.

He toteavat kesäkukkien kukkivan paremmin, kun joukosta poimii välillä muutaman pois. Yleisön on kuitenkin maltettava tyytyä kukkien ihasteluun, jotta ihasteltavaa riittää useammille ja pidemmäksi aikaa.

Viime kesä meni Häkkisen ja Nummenpään mukaan kivasti, ja kukkapalsta säästyi kukkarosvoilta ja tihutyöläisiltä. Vain pari kertaa jotain lähti luvatta vierailijoiden mukaan. Nummenpäällä on kukkamaalle suora näköyhteys, joten omin lupineen kukkia poimivat tulevat helposti nähdyksi.

VIIME kesän tapaan kukkapalstalla voi ihastella muun muassa erilaisia daalioita, auringonkukkia ja muita kesäkukkia kuten kiinanastereita, kesäpäivänhattuja, tsinnioita ja leijonankitoja.

–Vain yksi viime vuoden lajikkeista jää pois. Kehäkukka oli hankala kasvattaa eikä se kestänyt maljakossakaan.

Häkkinen ja Nummenpää iloitsevat, ettei daalioissa ole talven aikana käynyt suurta katoa, vaan juurakoista lähes kaikki ovat lähteneet uuteen kasvuun. Täksi kesäksi he ovat tehneet myös muutamia uusia hankintoja, joten värivalikoimassa on joukossa uutuuksia.

–Juurakoita saa jaettua, mutta se on osa harrastusta, että tulee ostettua uusiakin, Nummenpää sanoo.

Harrastuksen kiireisimmät ja työläimmät vaiheet ovat istutuksia tehdessä, taimia karaistessa ja alkuvaiheen kasteluissa. Häkkinen ja Nummenpää toteavat, että taimien ollessa pieniä ei kasteluapua uskalla vielä pyytää lapsilta, vaikka myöhemmin voikin. Hennot ja hauraat taimet saattavat kärsiä, jos vettä kaataa suoraan päälle. Kasteluun naiset saavat tänä vuonna joka tapauksessa helpotusta kukkamaalle tuotavasta vesisäiliöstä.

SIEMENTEN kylvämisessä Nummenpää käytti tänä keväänä Soil Blockeria eli multapuristinta. Laite tekee valmiin multapaakun, johon siemen kylvetään. Nummenpään mukaan multapaakku on ekologisempi ja kasville hellävaraisempi tapa kasvattaa kukkia kuin muoviset kasvatusruukut.

–Juuret pysyvät hyvin multapaakussa eivätkä levittäydy sen ulkopuolelle kuten muoviruukuissa, joten juuria ei tarvitse repiä.

Nummenpää koki melko työlääksi kylvää multapaakkuja siemen kerrallaan, mutta toisaalta se poistaa myöhemmin tarpeen koulia. Kaikkinensa kukkien kasvatuksesta koituu Nummenpäälle ja Häkkiselle kuitenkin enemmän iloa kuin vaivaa. Ja ilo on sitä isompi, mitä useampi kukkia käy katsomassa.

–Toivomme, että ihmiset tulevat taas kukkia katsomaan, viimevuotisen kukkapalstan onnistumisesta iloitsevat ja uutta kukkakesää innolla valmistelevat naapurukset toivovat.

Auran kuntaa he kiittävät jälleen palstan sekä uuden mullan saamisesta.

JÄTÄ VASTAUS

Kirjoita kommenttisi!
Kirjoita nimesi tähän