Juvan voimalaitoksen maisema perattiin esiin – katso video

0
Ammattiopisto Livian opettaja Taina Kummunsalo, Paimionjoki-yhdistyksen projektikoordinaattori Elina Tuomarila, yhdistysaktiivi ja opas Ensi Kulta ja Koskienergian kunnossapitomestari Timo Juvani tutkailevat voimalaitosalueen kehittämissuunnitelmia.
Ammattiopisto Livian opettaja Taina Kummunsalo, Paimionjoki-yhdistyksen projektikoordinaattori Elina Tuomarila, yhdistysaktiivi ja opas Ensi Kulta ja Koskienergian kunnossapitomestari Timo Juvani tutkailevat voimalaitosalueen kehittämissuunnitelmia.
Ammattiopisto Livian opettaja Taina Kummunsalo, Paimionjoki-yhdistyksen projektikoordinaattori Elina Tuomarila, yhdistysaktiivi ja opas Ensi Kulta ja Koskienergian kunnossapitomestari Timo Juvani tutkailevat voimalaitosalueen kehittämissuunnitelmia.

TARVASJOKI/ Juva. Juvan voimalaitoksen aluetta siistittiin ja perattiin viime viikolla Livian ammattiopiston opiskelijoiden voimin. Ympäristönhoito- ja maisemointityö liittyi Paimionjoki-yhdistyksen Puroja kuntoon Paimionjoella -kehittämishankkeeseen. Paimionjoki-yhdistyksen projektikoordinaattori Elina Tuomarila ja kotiseutuyhdistys Tarvaisten puheenjohtaja Juha Vuorela uskovat, että yhteistyöllä alue saadaan kukoistamaan.
Opiskelijoiden tekemän perkaustyön ansiosta Paimionjoen maisemat saatiin padon kohdalta näkyviin. Tuomarilalla ja aluearkkitehti Seppo Pärnällä on monenlaisia haaveita, joilla aluetta voitaisiin edelleen kehittää retkeily- ja virkistyskohteeksi. Myös kotiseutuyhdistys ja muut tahot ovat kiinnostuneita alueen kehittämisestä. Nyt onkin sopiva hetki kehittämissuunnitelmia miettiä, sillä kahden vuoden päästä vietetään voimalaitoksen 100-vuotisjuhlaa.

 

Lue lisää 08.04.2014 lehdestä