Tonttupajassa ikimuodikasta askartelua

0
Tonttupajassa tehdään tonttuja luonnon- ja kierrätysmateriaaleista.
Tonttupajassa tehdään tonttuja luonnon- ja kierrätysmateriaaleista.
Tonttupajassa tehdään tonttuja luonnon- ja kierrätysmateriaaleista.

TARVASJOKI. Itse tehdyt tontut eivät mene koskaan pois muodista, vaan kuuluvat jouluun siinä missä piparkakut ja lahjatkin. Siinäpä siis ainakin yksi syy, miksi kannattaa lähteä askartelemaan tonttuja Härkätien 4H-yhdistyksen tonttupajaan.
Pajassa valmistetaan tonttuja luonnonmateriaaleista, puupalikoista, heinäseipäistä tai kankaasta ommellen ja liimaten. 4H-yhdistyksen puolesta tulevat mallit ja materiaalit, mutta omaakin mielikuvitustaan saa käyttää.
Tonttupaja on osa Härkätien 4H-yhdistyksen joulun alla pitämien pajapäivien sarjaa. Pajoissa on tähän mennessä tehty kortteja ja kransseja. Tulossa on Tarvasjoella entisessä Postilinnassa pidettävän tonttupajan lisäksi puutyöpaja Marttilassa Maarit Kraapan verhoomossa.

Puutyöpaja Marttilassa Maarit Kraapan verhoomossa keskiviikkona 3.12. klo 17. Tonttupaja maanantaina 8.12. Tarvasjoen Nuorisotalossa klo 17–20.

Lue lisää 28.11.2014 lehdestä