Liedosta riippuu Tarvasjoen kokkikerhojen jatko – katso video

0
Ville Viitanen, Elsa Jalonen ja Eerika Lehtonen pohtivat, miten sipuli pilkotaan.
Ville Viitanen, Elsa Jalonen ja Eerika Lehtonen pohtivat, miten sipuli pilkotaan.
Ville Viitanen, Elsa Jalonen ja Eerika Lehtonen pohtivat, miten sipuli pilkotaan.

LIETO/Tarvasjoki. Härkätien 4H-yhdistyksen kokkikerhoissa Tarvasjoella häärää innostunut ja iloinen joukko 1.–3.-luokkalaisia. Toimittajan käydessä kokkikerholaisia kuvaamassa tekeillä on makaronipataa ja salaattia.
–Opettelemme kerhossa perusasioita kuten mittojen käyttöä, Härkätien 4H-yhdistyksen toiminnanjohtajan Tuovi Löytynoja kertoo.
Härkätien 4H-yhdistys on joutunut kuntaliitoksen myötä Tarvasjoella uuteen tilanteeseen. Yhdistys ei voi olla varma, että Lieto tukee yhdistyksen toimintaa kuten Tarvasjoki aikanaan. Mikäli kuntaraha pienenee, pienenee myös yhdistyksen saama valtiontuki. Löytynoja toteaa toiminnan Tarvasjoella vähenevän, jos kuntaraha vähenee.

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=hQdbgVNFyjU” autohide=”yes” rel=”no” theme=”light”]

Lue lisää 3.2.2015 lehdestä