Kolmekymppinen Koskelaisseura esillä kirjastossa

0
Näyttelyssä on esillä myös Koski-vanttuut.
Näyttelyssä on esillä myös Koski-vanttuut.
Näyttelyssä on esillä myös Koski-vanttuut.

KOSKI. Kosken lähihistoriaa esitellään nyt Kosken kirjastossa, kun 30 vuotta täyttävä Koskelaisseura on tuonut arkistonsa näytteille. Näytteillä on muun muassa seuran tärkeitä papereita sekä kattavat leikekirjat seuran toiminnasta.

Tärkeä osa näyttelyä ovat Koskelaisseuran julkaisut, joihin kuuluu kirjojen lisäksi Koskelainen-lehti. Esillä olevista lehdistä näyttelyn kävijät voivat äänestää kauneinta kansikuvaa. Äänestykseen osallistuneiden kesken arvotaan parille onnekkaalle lähes täydellinen kokoelma seuran julkaisemista lehdistä. Leikekirjojen, lehtien ja muiden julkaisujen lisäksi näyttelyssä on esillä Piika Vainion suunnittelemat ja Tuula Tausan toteuttamat Koski-vanttuut ohjeineen.

Varsinaisia juhliaan Koskelaisseura viettää Talolan koululla 12.4.

 

Lue lisää 20.3.2015 lehdestä