Kyrön Seudun Urheiluautoilijat tuli miehen ikään

0
Kuplavolkkari oli aikoinaan jokamiesluokan kilpailujen ehdoton valtamerkki. Tässä rymistellään Mellilän soraradalla. Kuva: KySUAn arkisto.
Kuplavolkkari oli aikoinaan jokamiesluokan kilpailujen ehdoton valtamerkki. Tässä rymistellään Mellilän soraradalla. Kuva: KySUAn arkisto.
Kuplavolkkari oli aikoinaan jokamiesluokan kilpailujen ehdoton valtamerkki. Tässä rymistellään Mellilän soraradalla. Kuva: KySUAn arkisto.

AURANMAA. Suomen suurimpien autourheiluseurojen joukkoon kuuluva Kyrön Seudun Urheiluautoilijat täyttää 50 vuotta. Seuraan kuuluu miltei 400 autourheilusta innostunutta jäsentä.

Kyrön Seudun Urheiluautoilijoiden tuoreimmat kansallisella tasolla erinomaisesti menestyneet autourheilijat ovat Jeri Kaitonen ja Samuli Vuorisalo. Vuorisalo ajoi Saksan Adac Opel Rallye Cup-sarjassa heti ensimmäisenä kilpailuvuonna kakkoseksi.

Seuran lippua ovat pitäneet korkealla myös kuorma-automiehet Mika Mäkinen, Erik Forsström, Matti Salonen ja Aki Teini sekä minitonnisissa menestynyt Markku Laakso. Kyrön jokamiesluokan liigajoukkue voitti taannoin lajin SM-hopeaa.

–Kilpailutoiminta on pitkälti siirtynyt moottoriradalle. Jokamiesluokan kilpailutkin järjestetään nykyään asfaltilla, sanoo Markku Kaunismäki. Aiemmin seuran jokkiskisoja kaasuteltiin Mellilän soramontulla.

Kaunismäki jätti seuran puheenjohtajuuden viime vuonna, mutta hän jatkaa edelleen hallituksessa varapuheenjohtajan paikalla.  Seuran uusi luotsi on Santtu Miinalainen.

Lue lisää 15.01.2016 lehdestä