Kyläkulttuuriyhdistys tuo Kotiteollisuuden Marttilaan

0
Kirsi Salo-Ylitalo ja Juha Ylitalo uskovat Kuokantalon salin täyttyvän maaliskuun 11. päivänä viimeistä sijaa myöden.
Kirsi Salo-Ylitalo ja Juha Ylitalo uskovat Kuokantalon salin täyttyvän maaliskuun 11. päivänä viimeistä sijaa myöden.
Kirsi Salo-Ylitalo ja Juha Ylitalo uskovat Kuokantalon salin täyttyvän maaliskuun 11. päivänä viimeistä sijaa myöden.

MARTTILA. Tämän kevään aikana vain kaksi kertaa Varsinais-Suomeen ennättävä Kotiteollisuus-yhtye soittaa toisen keikoistaan Marttilassa. Bändin tuo 11. maaliskuuta pitäjään Marttilan kyläkulttuuriyhdistys. Yhteistyökumppaneina ovat Kuokantalo ja Kanta Pub. Pubin puolella myydään juotavaa ja suuhunpantavaa samalla, kun Kotiteollisuus esiintyy salin puolella.

–Yhdistyksemme toimii tapahtuman järjestäjänä eli vastaamme kuluista. Aiomme myös jatkaa yhteistyötä Kanta Pubin kanssa tuomalla tänne muitakin esiintyjiä, jotka täyttävät talon. Seuraavan kerran jotain on luvassa syksyllä, kertoo kyläkulttuuriyhdistyksen kantaviin voimiin kuuluva Kirsi Salo-Ylitalo.

Kirsi, sen enempää kuin hänen miehensä Juha Ylitalokaan ei ole nukkunut unettomia öitä vaikka kyse onkin yhdistyksen kannalta melkoisesta taloudellisesta vastuusta.

–Pääsemme omillemme, jos talo tulee täyteen. Lippuja voi myydä yhteensä 280, Kirsi kertoo.

Molemmat luottavat hyvässä vauhdissa olevaan lippujen ennakkomyyntiin.

–Niitä saa myös 11. maaliskuuta Kuokantalon ovelta, siis jos lippuja on jäljellä, Juha huomauttaa.

 

Kotiteollisuus esiintyy Kuokantalossa perjantaina 11.3. Lippujen voi ostaa ennakkoon Kanta Pubista, Kestikarasta sekä Kirsi Salo-Ylitalolta ja Juha Ylitalolta.  Lipun voi myös varata ennakkoon maksamalla sen yhdistyksen tilille.

 

Lue lisää 01.03.2016 lehdestä