Hyväntekeväisyystempaus pisti vanhusten pihoja kuntoon

0
Pöytyän Omakotiyhdistyksen puheenjohtaja Marika Loponen ja varapuheenjohtaja Matti Vesikko poistivat kuihtuneita vuorenkilpiä ja rikkakasveja kukkapenkistä.
Pöytyän Omakotiyhdistyksen puheenjohtaja Marika Loponen ja varapuheenjohtaja Matti Vesikko poistivat kuihtuneita vuorenkilpiä ja rikkakasveja kukkapenkistä.

PÖYTYÄ/Riihikoski. Tontinlaitaa villisti vallanneet vuorenkilvet ja kukkapenkkeihin vaivihkaa hivuttautuneet rikkakasvit saivat väistyä Pöytyän Omakotiyhdistyksen talkoolaisten käsittelyssä. Neljä yhdistyksen hallituksen jäsentä touhusi puutarhanhoidon parissa riihikoskelaisen Anja Mahosenaho-Einon pihalla.

Hyväntekeväisyystempauksena toteutettujen talkoiden taustalla oli halu auttaa omakotitaloissa asuvia vanhuksia, jotka eivät itse pysty enää hoitamaan pihaansa.

–Kaffepöydässä keksittiin, että voitaisiin tehdä jotakin vanhusten hyväksi ja samalla tuoda yhdistyksen toimintaa esille. Yksinasuvia vanhuksia on kuitenkin aika paljon täällä päin, Pöytyän Omakotiyhdistyksen varapuheenjohtaja Matti Vesikko kertoi idean taustoista.

Hänen lisäkseen pihamaalla huhkivat yhdistyksen puheenjohtaja Marika Loponen sekä hallituksen jäsenet Heli ja Hemmo Hakanen.

Yksinasuva Mahosenaho-Eino oli silminnähden ilahtunut yllättävästä avusta ja kiitteli tyytyväisenä talkoolaisia.

 

 

Lue lisää 26.09.2017 lehdestä