Koulun alku käynnisti myös Auran yhtenäiskoulun vanhempainyhdistyksen toiminnan

0
Auran vanhempainyhdistyksen puheenjohtaja Heidi Vainio valvoi suojatien ylityksiä yhtenäiskoululla. Liikenne sujui jouhevasti ja autoilijat muistivat varoa koululaisia.

AURA. Koulutyö käynnistyi Auran yhtenäiskoululla uudelleen aktivoituneen vanhempainyhdistyksen turvatessa suojateiden ylityksiä. Vanhempainyhdistyksen toimesta ylityksiä valvottiin kuudella suojatiellä Auran vilkkaimmin liikennöidyillä paikoilla.

Henkiin herätetty vanhempainyhdistys on tarkalleen ottaen kokonaan uusi, keväällä perustettu yhdistys. Vanha yhdistys on elänyt hiljaiseloa jo pidempään.

Auran vanhempainyhdistyksen sihteerin Johanna Hörkön mukaan kevään aikana kävi ilmi, että vanha yhdistys on nimellisesti olemassa, mutta vanhan yhdistyksen hallitus ei ollut enää siinä kokoonpanossaan halukas toimintaa jatkamaan.

–Meitä olikin sitten pieni joukko uusia innokkaita aktiivisia vanhempia, jotka ryhtyivät rekrytoimaan porukkaa kokoon ja mukaan saatiin myös muutaman aiemmin vanhempainyhdistyksen toiminnassa mukana ollut. Toukokuussa uusi hallitus piti järjestäytymiskokouksensa ja kävimme vielä Vanhempainyhdistyksen hallituksen puolesta esittäytymässä Auran yhtenäiskoulun tulevien ekaluokkalaisten vanhempainillassa, ajatuksena saada myös sitä kautta uusia jäseniä mukaan toimintaan, Hörkkö kertoo.

YHDISTYKSEN puheenjohtaja Heidi Vainio toteaa toiminnan olevan tällä hetkellä vielä lähtökuopissa. Tuleva toiminta riippuu hänen mukaansa siitä, miten suunnitelmissa olevat varainkeruut onnistuvat. Yhdistys pitää myyntipistettä ja buffettia lauantain kirppisrallissa sekä buffettia torstaina 31.8. pidettävässä digikasvatusillassa. Digi-ilta toteutetaan yhteistyössä MLL Auran osaston kanssa vanhempainillan yhteydessä.

–Varoista riippuu, minkä verran pystytään toteuttamaan asioita, Vainio toteaa.

Tällä hetkellä on hänen mukaansa suunnitelmissa muun muassa järjestää oppilaille koululle koulunjälkeistä aktiviteettia ja tukea koulun retkiä.

–Tarkoitus on kartoittaa oppilailtakin, mikä olisi heille mieleistä, Vainio sanoo.

–Lisää toiminnasta selviää, kunhan saamme elokuun aikana toimintasuunnitelman valmiiksi vuosikokouksessa syyskuussa esitettäväksi. Tärkeänä tavoitteena näin ensimmäiselle kaudelle on uusien jäsenten rekrytointi, jotta homma ei kuihdu kokoon, vaan saisimme sen kukoistamaan, Hörkkö lisää.

Vainion mukaan yhteistyö koulun kanssa on tähän asti toiminut hyvin.

–Ymmärtääkseni koulun suunnalta tuli toivekin vanhempainyhdistyksen toiminnan aktivoimisesta, Vainio sanoo ja näkee vanhempainyhdistyksen toiminnan tärkeäksi.

–Haluan olla koulumaailmassa mukana ja tietää, mitä siellä tapahtuu.

Vainiolla on yhtenäiskoulussa kaksi lasta, toinen kolmannella ja toinen ensimmäisellä luokalla. Koulutielle lähtenyt Otso Vainio myönsi ensimmäisen koulupäivän jännittäneen. Jännitys tuntui Otson mukaan hiukan pelottavalta, mutta uusi koululainen oli sentään hieman saanut nukuttua ennen ensimmäistä koulupäivää.