Metsästysyhdistyksen peurakeittotarjoilu veti runsaasti väkeä Riihikosken Salen edustalle

0
Riihikosken metsästysyhdistyksen tarjoama peurakeitto maittoi lauantaina Riihikosken Salen edustalla. Kuva: Aki Varjonen.
Riihikosken metsästysyhdistyksen tarjoama peurakeitto maittoi lauantaina Riihikosken Salen edustalla. Kuva: Aki Varjonen.

PÖYTYÄ / Riihikoski. Riihikosken metsästysyhdistys järjesti lauantaina Riihikosken Salen pihalla perinteisen peurakeittotarjoilun 300 hengelle. Yhdistyksen peurapäällikkö Aki Varjonen toimitti noin 20 kiloa peuran jauhelihaa Riitta Hakalalle, joka loihti ruoan.

Hakalan mukaan peurasta saa maistuvan keiton noudattamalla reseptiä, jolla tehdään tavanomaista jauhelihasoppaa. Ensin Hakala ruskistaa jauhelihan sipulin kera. Sitten hän kuorii perunat ja laittaa ne, juurekset sekä jauhelihan porisemaan lihaliemikuutiolla maustettuun veteen. Makua antavat myös maustepippurit, laakerinlehdet ja lopuksi lisättävä suola sekä persilja.

Varjosen mukaan metsästysyhdistys haluaa muistuttaa keittotempauksellaan, kuinka maistuvaa peuranliha on.

– Se on ekologisesti tuotettua ja todellista lähiruokaa, Varjonen kehuu.

Keittolounastajien kesken yhdistyksen edustajat arpoivat kymmenen lihapakettia. Yleensä peuraa kulkeutuu auranmaalaisten ruokapöytiin yksittäisten metsästäjien välittämänä. Varjonen sanoo riistatiheyden olevan Riihikosken maisemissa sen verran pieni, että lihat päätyvät lähinnä metsästäjien omaan käyttöön.

Miten metsästyskausi on sujunut?

– Syyskuussa alkaneella kaudella olemme ampuneet alueellamme 219 peuraa, Varjonen vastaa ja tuumaa sen olevan aavistuksen vähemmän vuodentakaiseen verrattuna.

Varjosen mielestä näyttää siltä, että peurakanta on saatu tavoitteiden mukaisesti pienenemään pitkäjänteisellä metsästyksellä. Riihikosken metsästysyhdistyksen alueella tehdään viikoittain susihavaintoja, mutta niiden läsnäolo ei tunnu vaikuttaneen merkittävästi peurapopulaatioon.

Riihikosken metsästysyhdistyksen Aki Varjonen pitelee käsissään vakuumipakattua peuran jauhelihaa.
Riihikosken metsästysyhdistyksen Aki Varjonen pitelee käsissään vakuumipakattua peuran jauhelihaa.