Marttilan rallisprint jouduttiin perumaan

0
Viime tammikuun lopulla OP-Rallisprintissä lumi pöllysi tähän malliin. Kuvassa Tomi Hallian pöllyytysnäyte. Kuva: AVL:n arkisto/Tuomas Honkasalo

MARTTILA. Marttilassa perinteisesti järjestetty OP-Rallisprint on peruttu keliolosuhteiden vuoksi.

Rallitapahtumaa järjestänyt Salon Urheiluautoilijat kertoo, että kilpailun ajankohtaa siirrettiin jo kertaalleen, mutta talven pakkasia ei odotuksista huolimatta saatu. Radan jäädyttäminen rallikuntoon olisi vaatinut parin viikon pakkasjakson.

Rallisprint oli tarkoitus kisata sunnuntaina 16.2. tuttuun tapaan Marttilassa Erkka Korpiahon Racing Circuitilla.

–Tämä on iso pettymys lajin harrastajille ja yleisölle. Kilpailusta on muodostunut jo pieni perinne ja odotettu tapahtuma. Tällä on ollut myös tärkeä merkitys seuran talouden kannalta. Useita kisoja on peruttu kelien takia muuallakin eli emme ole yksin tämän ongelman kanssa, ynnäilee kilpailun johtaja Kai Rajakannas seuran tekemää ratkaisua.

Viime vuonna ralli ajettiin 27. tammikuuta, jolloin lumesta ei ollut pulaa, ja mittaritkin näyttivät rallipäivän aamuna yli 20 pakkasastetta.